Kad tad īsti ir vērts labot notekcaurules, un kad būtu jāapsver pilnīga lietus ūdens noteksistēmas nomaiņa?
Regulāra notekcauruļu pārbaude pirms un pēc ziemas, kā arī pēc spēcīgām vētrām vai krusas, palīdzēs laikus atklāt un novērst mehāniskus bojājumus, īpaši tad, ja lietus ūdens notekcauruļu sistēma vēl nav būtiski bojāta. Taču, ja lietus ūdens notekcaurules ir vecas, to remonts, it īpaši nopietnu defektu gadījumā, var būt sarežģīts.
Kāpēc efektīva lietus ūdens noteku sistēma ir svarīga?
Katra īpašuma īpašniekam lietus ūdens notekcauruļu funkcija ir pašsaprotama – tās nodrošina efektīvu lietus ūdens novadi no jumta. Tādējādi lietus ūdens nenokļūst uz fasādes, pasargājot to no mitruma. Taču runa ir ne tikai par estētiku. Iedomājieties, kas notiktu, ja ūdens ilgstoši brīvi plūstu pa fasādi, nevis tiktu novadīts pa notekcaurulēm, un galu galā sakrātos pie ēkas pamatiem. Šādi apstākļi ir ideāli piemēroti pelējuma un sēnīšu attīstībai, kas ir kaitīgs ne tikai cilvēka veselībai, bet arī "ēkas veselībai" – mitrums var pakāpeniski bojāt konstrukciju. Tāpēc pienācīga notekcauruļu uzstādīšana un regulāra sistēmas apkope nodrošina ēkas labu tehnisko stāvokli.
Lietus ūdens notekcaurules, kā ārējai videi pakļauti elementi, laika gaitā prasa arvien biežākas pārbaudes un nelielu defektu novēršanu. Bet līdz kuram brīdim remonts ir izdevīgs, un kad būtu jāapsver visas noteku sistēmas nomaiņa?
Galvenie iemesli lietus ūdens notekcauruļu nomaiņai
Jebkura lietus ūdens notekcauruļu sistēma, neatkarīgi no materiāla, no kura tā ir izgatavota, laika gaitā nolietojas. Tas ir saistīts ar ārējo faktoru ietekmi. Caur notekām plūst ne tikai lietus ūdens, bet arī uz jumta sakrājušies netīrumi – vēja atnestas smiltis, putnu izkārnījumi, zari, lapas un priežu čiekuri. Ja šie netīrumi netiek regulāri iztīrīti, tie var aizsprostot notekas, īpaši ziemas laikā. Tad palikušais ūdens var sasalt, sabojājot sistēmas komponentes un radot noplūdes.
Bojājumus var izraisīt arī koku zari, kas atrodas pārāk tuvu ēkai un berzējas pret notekcaurulēm. Vējainā laikā tērauda notekas īpaši var ciest no skrāpējumiem, kas, ja netiek laikus aizsargāti, var izraisīt rūsas plankumus.
Nepareiza apkope ir vēl viens iespējamais bojājumu iemesls. Piemēram, asu instrumentu vai agresīvu mazgāšanas līdzekļu izmantošana var nodarīt vairāk ļauna nekā laba, tāpēc ir svarīgi izvēlēties profesionālus un atbilstošus instrumentus.
Nelielus mehāniskus bojājumus, piemēram, skrāpējumus, iespiedumus vai noplūdes, var salabot paši, izmantojot dažādus hermētiķus, kas pieejami veikalos – silikona, gumijas vai bitumena hermētiķus. Tomēr, ja bojājumu ir daudz, tie ir dziļi vai sistēma ir stipri sarūsējusi, notekas būtu jāmaina. Vislabākais laiks to darīt ir pirms ziemas, lai izvairītos no riskiem, kas saistīti ar sasalstošu ūdeni vai sniegu.
Kuras notekas izvēlēties, nomainot tās pret jaunām?
Reizēm notekcaurules ir jāmaina ātrāk, nekā paredzēts, ja, taupot līdzekļus, ir izvēlēti nekvalitatīvi produkti ar lētu materiālu komponentēm. Lai sistēma kalpotu ilgāk ir jāizvēlas augstas kvalitātes materiāli.
PVC notekas ir viens no ekonomiskākajiem risinājumiem. Tām ir augsta izturība pret koroziju un gluda virsma, kas samazina piesārņojuma uzkrāšanās risku. PVC notekas ir viegli kopjamas un labi piemērotas Latvijas mainīgajiem laikapstākļiem. Tomēr tās var nebūt labākā izvēle vietās ar intensīvu saules starojumu, jo krāsa var mainīties, un ārkārtējos gadījumos notekas var deformēties (to var mazināt speciāli blīvējumi, kas kompensē temperatūras izraisīto materiāla izplešanos un saraušanos).
Metāla notekas, piemēram, no tērauda, ir izturīgākas pret temperatūras svārstībām. Tās ir īpaši stabilas gan aukstumā, gan karstumā, un to izturība pret deformācijām ir augsta. Tomēr metāla notekas laika gaitā var kļūt raupjākas, tādējādi palielinot aizsērēšanas risku.
Izvēloties materiālu noteku sistēmai, ir svarīgi ņemt vērā jūsu īpašuma apstākļus un klimatiskos faktorus, lai nodrošinātu sistēmas ilglaicīgu kalpošanu un efektivitāti.